Jacksonville Jaguars Jerseys - Show Your Colors Today
Kid s Room Decorating Ideas Design Ideas For Sports Wall Stickers
Sports Memorabilia For Football And Baseball Fans
Best Christmas Gifts For Football Fanatics
Who Else Wants A Free Nfl
Create Ones Own Custom Football Jerseys
Where As Part Of Your Nba And Mlb Kids Jerseys For Your Kids
Buying Cheap Nike Nfl Jerseys
Buffalo Bandits To Auction Game
Thinking About Quick Systems In Nfl Jerseys
Csu Football Edges Out Smash
For The Houston Cougars Tonight s Memphis Game Shows The Past Present And Future
The Main An Nfl Lockout Can Impact Ones Enthusiasm To This Game
Self Self-Confidence - The Determining Cheap Jerseys Aspect
Great Fashion Statements Nfl Jerseys
The Craze For Man Utd Football Shirts
Güncel Burs Haberleri
Anasayfa » Aktif Burslar » YÖK’ten Doktora Yapacaklara Aylık 1.550 lira Burs

YÖK’ten Doktora Yapacaklara Aylık 1.550 lira Burs

YÖK tarihinde ilk defa uygulanacak doktora burs projesi ile 100 tematik alanda 2 bin talebeye aylık bin 550 lira burs verilecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ilk kez uygulanacak proje ile 100 tematik alanda 2 bin talebeye yönelik verilecek doktora burs miktarının, aylık bin 550 lira olarak belirlendiğini bildirdi.

Saraç, tertip ettiği medya toplantısında, YÖK tarafından ilk sefer başlatılan “100/2000 YÖK doktora bursları” ile ilgili izahlarda bulundu.

Bir hayli ülkede yükseköğretim odaklı rekabete açık ve bilhassa araştırmacı insan kaynağının geliştirilmesine yönelik programların başlatıldığını, bunlardan bazılarının Almanya, Çin, Güney Kore, Japonya, Tayvan ve Rusya olduğunu ifade eden Saraç, Türkiye’de ilk sefer uygulanacak projenin, bu ülke örnekleri incelenerek ve Türk yükseköğretim sistemine adaptasyonu sağlanarak uygulamaya konulduğunu söyledi.

Yekta Saraç, Türkiye için öncelikli alanlarda nitelikli bilgi üretmek emeli doğrultusunda doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacı karşılamak üzere devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören talebeleri desteklemek için müessese tarihinde ilk sefer YÖK doktora bursları verileceğini bildirdi. Saraç, “100/2000 YÖK doktora burs projesi” isimi verilen program dahilinde, 100 değişik alanda 2 bin kişiye belirlenen alanlarda doktora bursu sağlanacağını belirtti.

“HER BİN KİŞİYE 0,4 DOKTORALI İNSAN KAYNAĞI DÜŞÜYOR”

Türkiye’nin bilim, teknoloji ve yenilik siyasetlerinde yükseköğretim odaklı hedefleri arasında “Doktora derecesine sahip insan kaynağının nicelik ve nitelik olarak artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması”nın bulunduğuna işaret eden Saraç, bu kapsamda vaziyet tahlili yapıldığında bin kişiye 0,4 doktoralı insan kaynağının düştüğünü aktardı.

Bu oranın Çin’de, 2,2, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de 1,7, Avrupa Birliği’nde 1,5, Güney Kore’de 1,4, Kanada’da 1,2, Japonya’da 1,1 olduğunu ifade eden Saraç, şöyle konuştu:

“Biz Türkiye’de doktoralı insan sayısını artırmalıyız. Yükseköğretim talebini yönetebilmek için üniversitelerde öğretim azası ihtiyacımız var. Ülkemizin kalkınması için nitelikli beyinlere sahip olmamız gerekli. Ülkemizin de doktoralı insan kaynağında belki ‘bin 1’ diye birhedef koyması gerekli. Yakın dönemde hiç olmazsa bin kişiye bir doktoralı insan oluşturmak için bir kurgu yapılması gerekli. Bunun için bu ‘bin 1’ hedefini yakalamamız açısından şimdiden adım atmamız gerekli. Bu başlattığımız proje, ilk adım.”

“100/2000 Programı”nın, bu emele yönelik olarak Türkiye’nin ihtiyaçları ve gelişim alanları dikkate alınarak uzun ve katılımcı bir yaklaşımla tasarlandığını belirten Saraç, “Bu program kapsamında ülkemizin öncelikli alanlarına yönelik 100 alanda 2 bin doktoralı insan kaynağı yetiştirilecek. Bu insan kaynaklarının istihdamı ise yalnızca akademiye yönelik olmayıp, özellikle kamunun ve özel sektörün de gelişimi odaklı süreçlerine de yönelik olacak.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında, doktora derecesine sahip insan kaynağının nicelik ve nitelik olarak artırılmasına yönelik de çalışmalar yapıldığını anlatanSaraç, “Bu insan kaynaklarının istihdamı ise sadece akademiye yönelik olmayıp, özellikle kamunun ve özel sektörün gelişimi odaklı süreçlere de yönelik olacak. YÖK doktora burs projesi, 2017 senesi itibarıyla başlayacak olup bu kapsamda talebelerin bahar döneminden itibaren eğitim almaları sağlanacak. Talebelere 4 sene müddetle yılda 12 ay burs verilecek. Verilecek burs miktarı aylık bin 550 lira olarak belirlendi.” diye konuştu.

Saraç, belirlenen burs miktarında enflasyon verilerine göre iyileştirme yapılacağını da paylaştı.

YÖK ÇAĞRI AÇACAK

Saraç, YÖK’ün belirlenen tematik alanlarda çağrı açacağını, üniversitelerin bu alanlar için yetiştirecekleri talebe sayılarını belirterek YÖK’e müracaat edeceklerini, bu şekilde, kurumun yetkin ve başarılı üniversiteleri destekleyeceğini söyledi.

Proje ile emelin, üniversitelerde ihtisaslaşma alanları odaklı bir rekabet ortamı oluşması ve üniversitelerin bu kapsamda desteklenmesi olduğunu aktaran Saraç, öğrenci müracaatları ve seçiminin, YÖK tarafından desteklenmesi uygun bulunan üniversiteler tarafından gerçekleştirileceğini belirtti.

YÖK doktora bursuna, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olup da rastgele bir işte çalışmayan, doktora yapmaya hak kazananların müracaat edebileceğini kaydeden Saraç, adayın, şayet doktora eğitimine devam ediyorsa, tez mertebesine geçmemiş olması gerektiğini vurguladı.

Üniversitelerin belirlenen alanlar için yetiştirecekleri öğrenci sayılarını belirterek YÖK’e müracaat edeceklerini ifade eden Saraç, bu şekilde, YÖK’ün yetkin ve başarılı üniversiteleri destekleyeceğini bildirdi.

Belirlenen 100 öncelikli tematik alanların başlıklarının “Temel bilimler ve mühendislik”, “Sıhhat”, “Sosyal bilimler”, “Mimarlık, sanat ve tasarım” alanları olarak belirlendiğini belirten Saraç, “Bu proje o denli umutlandırıyor ki sadece hayıflandığımız husus, bu proje keşke 5-6 yıl önce başlasaydı. Bambaşka üniversitelerimiz, bambaşka bir Türkiye olurdu” değerlendirmesini yaptı.

Türkçe makale özgünleştirme e-burs.net tarafından yapılmıştır.

Dikkatinizi Çekebilir

KYK öğrencilere toplu ödeme yapacak mı?

KYK burs/kredisi alma isteyen talebelerin en sık sorduğu suallerden bir tanesi. Ekim ayının ilk haftası müracaatları ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir