What s During Your Football Tank Top
Who Else Wants A Free Nfl
Nothing Wrong With Logos On Wnba Jerseys
Buy Nfl Jerseys Is The Craziest Way To Support Nfl
Mlb Media Is An Investors Best Friend
Prepare For Hockey Season With Nhl Jerseys
Factors Alternatives You Identify Authentic Sports Jerseys To Purchase
Hockey A Sport Deserves Your Effort
1995 Nebraska Cornhuskers - Best Nfl And College Football Team Ever
Popular Associated With Basketball Mlb Jerseys
Females Also Can Have Enjoyment Of Nfl Football Games


Buy An Authentic Nfl Jersey Or A Reproduction One
Good Personal Choice Of Football Kits
Soccer Jerseys - For Ones Team Or Supporting Your Favorite Side
Reasons Acquire College Dog Jerseys
Güncel Burs Haberleri
Anasayfa » Aktif Burslar » Üniversitede Temel ve Yer Bilim Tercih Edenlere YÖK’ten Maaş Gibi Burs!

Üniversitede Temel ve Yer Bilim Tercih Edenlere YÖK’ten Maaş Gibi Burs!

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, 2017-2018 döneminden itibaren yer bilimleri alanları ile temel bilim alanlarındaki programlara ilk üç sırada yerleşen tüm talebelere bir sene süresince aylık 625 lira burs verileceğini izah etti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yaptığı izahta, Yükseköğretim Heyetini, artık yeni ve yenilikçi programlar geliştirdiğinden “Yeni YÖK” olarak adlandırdıklarını dile getirdi.

Başkan Saraç, YÖK olarak geçen sene ilk sefer Türkiye’nin öncelikli alanları ve yükseköğretim sistemi açısından stratejik ehemmiyet taşıyan, tarım-ziraat-orman-su ürünleri odaklı lisans programlarına alakanın arttırılması emeliyle bu fakülteler altında yer alan programlara ilk 3 sırada yerleşen talebelere burs verme kararı aldıklarını hatırlattı.

YÖK Başkanı, 46 üniversitede 210 programda 630 talebeye 2016-2017 eğitim öğretim seneninden itibaren başlatılan teşvik programı dahilinde burs verilmeye başlandığını ifade etti.

Yeni teşvik sistemine 2 alan daha ilave etti

YÖK Başkanı Saraç, 2017-2018 eğitim öğretim seneninde Türkiye’nin bilim hayatı için ehemmiyetli iki burs programını daha başlatacaklarını söyledi.

Bunlardan ilkinin Türkiye için ehemmiyet taşıyan ancak son senelerde alakanın azaldığı yer bilimleri programları olacağını belirten Saraç, şöyle devam etti:

“Yer bilimleri programları aslında temel bilimlerin bir cüzü olarak da kabul edilen programlardır. Hali hazırda yükseköğretim sistemimizde, 20 maden mühendisliği, 25 jeoloji mühendisliği ve 8 jeofizik mühendisliği programı mevcut. Buradaki talebe taleplerine baktığımızda temel bilimlere alakanın azaldığı dönemlerle bu arada buraya da alakanın azaldığını gözlemlemek olası. 2012 seneninde bu programların doluluk oranı yüzde 39-50 bandında iken 2016 yılında alınan kimi kararlar ve rasyonel tasarılamalar neticesinde bu oran, yüzde 52-66 bandına yükseldi.

Lakin yer bilimleri de ziraat-orman-su ürünleri gibi ülkemiz için hayati önem taşıyor. Bu programların öğrencilerinin nitelik itibariyle profilini yükseltmeye yönelik bir dizi çalışma başlatma kararı aldık. Bu yıldan itibaren yer bilimleri alanları olan maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve jeofizik mühendisliği programlarına ilk üç sırada yerleşen öğrencilere de burs vereceğiz.”

Temel bilimler alanı

YÖK Başkanı Saraç, bütün üniversitelerin ilmi yapısının tabanını oluşturan alanların temel bilim programları olduğunun vurgulayarak, YÖK’ün talebi üzerine TÜBİTAK’ın temel bilimler alanında ilk 25 bine giren öğrencilere bir burs programı verdiğini anımsattı.

Başkan Saraç, bu program araştırma reform paketi çerçevesinde temel bilimler mezunlarına yönelik istihdamı teşvik edici tertip etmelerle birleştiğinde temel bilimler alanında da bir iyileşmenin görünür hale geldiğini vurguladı.

Saraç, 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren YÖK’ün Türkiye’nin bilim hayatı için önem arz eden diğer bir alan olan temel bilimler alanına da burs verme kararı aldığını belirterek, şöyle diye konuştu:

“Devlet üniversitelerimizdeki temel bilimler alanına başka bir deyişle fizik, kimya, biyoloji, matematik programlarına ilk üç sırada yerleşen tüm öğrencilerimize YÖK bursu verme kararı aldık. Bu tabii çok ciddi bir sayı olacak. Bu burs, devlet üniversitelerimizde temel bilimler programlarımıza ilk 3 sırada yerleşen tüm talebelerimiz için geçerlidir. Temel bilimler alanındaki bu teşvik ve desteklerin ülkemizin bilim odaklı kalkınması için ehemmiyetli katkı sağlayacağı görüşündeyiz.”

“Başka müesseseden da burs alınabilecek”

YÖK Başkanı Saraç, geçen sene başlatılan ve bu yıl de yer bilimleri ve temel bilimlerin katıldığı YÖK burslarına ait, “Geçen sene başlattığımız burs kapsamındaki tarım, ziraat, orman, su ürünleri ile bu sene başlatacağımız yer bilimleri ve temel bilimlerin bütün programları da ilave edildiğinde devlet üniversitelerimizde toplam 448 program bulunduğunu görüyoruz. 448 programa ilk üç sırada yerleşecek öğrencilerin tümü yani bin 344 öğrencimiz bu burs olanağından faydalanacaklar.” izahını yaptı.

Bu öğrencilere ödenecek burs miktarının da bu akademik yıl için aylık 625 lira olacağını aktaran YÖK Başkanı Saraç, bursların 12 ay boyunca ödeneceğini, YÖK bursunun başka bir müesseseden burs alınmasına mani teşkil etmeyeceğini söyledi.

YÖK Başkanı Saraç’ın konuya ilişkin beyanatı için tıklayınız.

Türkçe makale özgünleştirme e-burs.net tarafından yapılmıştır.

Dikkatinizi Çekebilir

KYK öğrencilere toplu ödeme yapacak mı?

KYK burs/kredisi alma isteyen talebelerin en sık sorduğu suallerden bir tanesi. Ekim ayının ilk haftası müracaatları ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir