İşte zamlı üniversite harç bedelleri

Üniversite öğrencileri arasında ”harç” olarak adlandırılan katkı payları, 2008-2009 akademik yılı için yüzde 7-8 arasında değişen miktarlarda artırıldı.

Fakültelere göre katkı payı miktarlarına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Örgün öğretimde en fazla katkı payını tıp fakültesi öğrencileri, en düşük katkı payını Açıköğretim Fakültesi öğrencileri ödüyor. Katkı payı miktarları örgün öğretimde 66 YTL ile 547 YTL arasında değişiyor.

Lisans programlarının 2008-2009 akademik yılı katkı payı miktarları şöyle:

Tıp fakülteleri 547 YTL, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri 457 YTL, veteriner fakülteleri 357 YTL, tıbbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları ile teknik eğitim fakülteleri 260 YTL, İTÜ İşletme Fakültesi 372 YTL, mühendislik, mimarlık, mühendislik-mimarlık, inşaat, makine, maden, elektrik-elektronik, kimya metalürji, mühendislik ve teknik, uçak ve uzay bilimleri, ziraat ve orman fakülteleri 358 YTL, gemi inşaat ve deniz bilimleri, deniz bilimleri, su ürünleri, denizcilik, tekstil teknik ve tasarım, sanat ve tasarım, güzel sanatlar fakülteleri 293 YTL, fen, fen-edebiyat (fen programı), dil ve tarih-coğrafya, ilahiyat, eğitim, mesleki eğitim, sağlık eğitim, endüstriyel sanat eğitim, ticaret turizm eğitimi, mesleki yaygın eğitim, eğitim bilimleri, edebiyat, iletişim bilimleri ve iletişim fakülteleri 263 YTL, hukuk, iktisat, işletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler 290 YTL, Açıköğretim Fakültesi 66 YTL.

-YÜKSEKOKULLAR-

Yüksekokullar içinde de en fazla katkı payını devlet konservatuvarı ve sivil havacılık ve yabancı diller yüksekokulu öğrencileri ödeyecek.

Katkı payları devlet konservatuvarlarında 505 YTL’den 545 YTL’ye, sivil havacılık ve yabancı diller yüksekokullarında 403 YTL’den 435 YTL’ye yükseltildi.

Mesleki teknoloji, tütün eksperliği, ev ekonomisi yüksekokulları öğrencileri 210, bankacılık ve sigorta, uygulamalı bilimler, ilahiyat meslek, sağlık, hayvan sağlığı, endüstriyel sanatlar, takı teknolojisi ve tasarımı, beden eğitimi ve spor, spor bilimleri teknolojisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, sağlık teknolojisi, hemşirelik, sosyal hizmetler, sağlık idaresi, ulaştırma, turizm ve otelcilik işletme ve turizm işletme ve otelcilik ve engelliler entegre yüksekokulları ile tapu kadastro, sağlık hizmetleri, sivil havacılık, sosyal bilimler teknik bilimler, yerel yönetimler, su ürünleri ve adalet yüksekokulları öğrencileri 176 YTL katkı payı verecek.

Lisastüstü öğrenim ücreti 239 YTL’ye çıkarıldı.

-İKİNCİ ÖĞRETİM-

Örgün öğretim gören öğrencilerin derslerini tamamlamasının ardından öğleden sonra veya akşam öğrenim gören ”ikinci öğretim” öğrencilerinin katkı payı miktarları da yeniden belirlendi.

Katkı payları ikinci öğretim öğrencilerinden ortalama öğrenci maliyetinin yaklaşık yarısı kadar alındığı için miktarlar örgün öğretim öğrencilerinden daha yüksek olarak belirleniyor.

İkinci öğretimde veteriner fakülteleri ve tıbbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları bin 976 YTL, teknik eğitim fakülteleri bin 62 YTL, mühendislik, mimarlık, inşaat, makine, maden, elektrik-elektronik, kimya metalürji, uçak ve uzay bilimleri, ziraat ve orman fakülteleri bin 416 YTL, gemi inşaat, deniz bilimleri, su ürünleri, denizcilik, sanat ve tasarım, güzel sanatlar fakülteleri bin 782 YTL, fen, fen-edebiyat (fen programı) fakülteleri bin 186 YTL, hukuk, iktisat, işletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri bin 70 YTL, dil tarih ve coğrafya, ilahiyat, eğitim mesleki eğitim, sağlık eğitim, endüstriyel sanat eğitim, ticaret turizm, mesleki yaygın eğitim, eğitim bilimleri ve edebiyat fakülteleri 951 YTL, fen-edebiyat fakültesi (edebiyat ve sosyal program), iletişim bilimleri ve iletişim fakülteleri 891 YTL katkı payı ödeyecek.

-YÜZDE 20 ARTIRILABİLİYOR-

Üniversite kurulları, katkı payı miktarlarını, üniversitenin özelliğini, öğrenim dallarının niteliklerini ve sürelerini göz önünde tutarak fakülte, yüksekokul, enstitü ve bölümler itibarıyla yüzde 20 oranına kadar artırabiliyor.

Katkı payları, öğrenciler tarafından yükseköğretim kurumlarınca kamu bankalarından herhangi birinde açtırılan hesaba yatırılacak. YURTKUR’dan katkı kredisi almaya hak kazanan öğrenciler adına belirlenen katkı payı miktarları, bu kurum tarafından ilgili üniversiteye aktarılacak.

Katkı kredisi almayan öğrenciler eğer süresi içinde katkı payı miktarını ödemezlerse kayıtları yapılmayacak ve yenilenmeyecek. Katkı payları eğitim-öğretim yılı başlarında kayıt olma ve yenileme sırasında iki eşit taksitte ödenecek.

Yabancı dilde eğitim yapan eğitim fakülteleri hariç yabancı dille öğretim yapan yükseköğretim kurumlarında öğrenci katkı payı iki katı olarak alınıyor.

Bu yazıya benzer yazılar


44 yorum var

Aşağıdaki yorumlar bu yazı için bırakılmıştır :

Get your own gravatar by visiting gravatar.com cansu bölükgiray
#1. Eylül 24th, 2008, at 4:13 PM.

merhaba ben istanbul arel üniversitesi insan kaynakları programında okumaktayım bu yıl 2. senem.okulumda oldukca basarılı bir ögrenciyim.not ortalamam 2.88.annem ve babam 15 yıl önce ayrıldılar.babam maddi olarak bizlere yardımcı olamıyor.kardesi lise ögrencisi.annem ben ve kardesim yasıyoruz.hiç bir sosyal güvencemiz yok.eger bu yıl maddi destek alamazsam üzülerek söylüyorum okuluma devam edemiyecegim.yetkililere sesleniyorum lütfen ben okumak istiyorum.gereginin yapılmasını arz ederim.
saygılarımla…

Get your own gravatar by visiting gravatar.com ilkay
#2. Eylül 26th, 2008, at 8:42 PM.

dumlupınar üni.1.sınıf ögrencisiyim burs almak istiyorum geregini arz ederim

Get your own gravatar by visiting gravatar.com mustafa kemal köse
#3. Ekim 2nd, 2008, at 8:43 PM.

slm…ben manisa celal bayar ünv. matematik böl. 3.ögrensiyim.ailemin durumu pek iyi olmadıgından gece lokantada çalışıyorum sabah derslere giriyorum.üç kardeşiz biri lisede ikimizde ünv okuyoruz ben artık çok yoruldum bu yorgunluk derslermi de etkiliyor.hiç bir yerden burs almıyorum sizin verecek bursunuza ihtiyaçım var şimdiden çok teşekkür ederim…
tel:05059389445

Get your own gravatar by visiting gravatar.com Önder
#4. Ekim 10th, 2008, at 5:35 PM.

Mrh.Celal bayar inşaat bölümünü okuyorum okullar açıldı ama ben halen okuluma gidemiyorum,neden mi…:(((Yetkililerden sağ duyu bekliyorum.Lütfen

Get your own gravatar by visiting gravatar.com Sıdıka
#5. Ekim 16th, 2008, at 11:24 AM.

merhaba ailemin durumu iyi olmadığı için bursa çok ihtiyacım var.lütfen yardımcı olun.tel:05546235532

Get your own gravatar by visiting gravatar.com Seda
#6. Ekim 16th, 2008, at 11:28 AM.

merhaba.ailemin durumun pek iyi olmadığı için bursa ihtiyacım var.lütfen yardımcı olun.

Get your own gravatar by visiting gravatar.com Akgül
#7. Ekim 16th, 2008, at 11:32 AM.

slm.ben giresun ünüversitesi alucra meslek yüksek okulu öğrencisiyim.burs almak istiyorum.

Get your own gravatar by visiting gravatar.com vedat atak
#8. Aralık 5th, 2008, at 1:34 PM.

böyle şeymi olur hocaların aldıkları maaş yetmiyor muş gibi birde harlara zam yapıldı herkes kalkacağı müjdesini beklerken beklenmedik bir müjde ZAM geldi. gerçekten kutlamak gerekiyor YÖkü ve MEBiöğrenciyi her şekilde bitirmeye çalışıyorlar bravo

Get your own gravatar by visiting gravatar.com elif
#9. Mayıs 18th, 2009, at 3:07 PM.

ben öğrenim alıyorum.okulum 1 yıl uzadı.tekrar başvurup, 1 yıl daha öğrenim kredisi alabilirmiyim

Get your own gravatar by visiting gravatar.com ebrar
#10. Temmuz 6th, 2009, at 6:39 PM.

merhaba ben daha yeni üniversiteya başlayacağım ve burs almak istiyorum sosyal bilimler bölümünü okumak istiyorum lütfen bana yardımcı olun..

Get your own gravatar by visiting gravatar.com Habib
#11. Temmuz 8th, 2009, at 11:15 AM.

Merhabalar.ben ikinci öğretim öğrencisiyim aynı zamanda. ama anlam veremediğim devle devletin 180.00tl burs verip harçları acayip derecede artırması ve devlet üniversitesinde okumanın devlet üniversitesinde öğrenim görmekle çelişkili olmas mantığa aykırı ve bunu kimsenin bir öğrenciye toplam yıllık üniversite maliyetini düşünmemeleri akıllarda soru işaretlerine neden oluyor. bunu kimse düşünemiyor mu?Biz mi düşünmek zorundayız? peki üst kademelerdeki kişilerin görevi ne?

Get your own gravatar by visiting gravatar.com serdar aydınlı
#12. Temmuz 8th, 2009, at 1:46 PM.

insannnnııııııııııııızzzzzzzzzzz insan yök’e hatırlatalım

Get your own gravatar by visiting gravatar.com rabia
#13. Temmuz 8th, 2009, at 2:55 PM.

inanmıoyrum ya harç paralrı bu kadar artırılrmı ödeyen var ödemeyen var yanı biraz insaf 2.öğretımız dıe babamız fabrıkatör deıl heralde vicdansızlk bu resmen maaşlar artmaz %100 ama harç paralrı artar bırakın okumasın gençler

Get your own gravatar by visiting gravatar.com hüseyin
#14. Temmuz 8th, 2009, at 5:08 PM.

hep zam hep zam..bu ne böyle inş.müh. 2.öğretimdeyim zaten 2. öğretimlere katkı kredisi vermiyolar bide yüzde yüz zam yapıyolar yazıklar olsun böyle yöke bunuda destekleyen hükümete!!!

Get your own gravatar by visiting gravatar.com fulya
#15. Temmuz 8th, 2009, at 6:14 PM.

insaf yaa biraz mantıklı olun adaletli davranın.2. öğretimde okuyoruz die zengin deiliz nedir bu %100 ve üzeri artış okulu mu bırakalım bunu mu istiyorsunuz.Bu memlekette işçi çocuğu da var çiftçi de asgari ücretle geçinen yığınla insan nasıl ödicekler nasıl ödicezzz…………..

Get your own gravatar by visiting gravatar.com uğur
#16. Temmuz 9th, 2009, at 9:34 AM.

yazık gerçekten parası olan var olmayan var

Get your own gravatar by visiting gravatar.com gülen
#17. Temmuz 9th, 2009, at 10:28 AM.

zkü de ıkınci öğretimde okuyorum ve erkek kardeşimde ikinci öğretimde okuyor bir işçi maaşıyla bu % 100 luk zammı nasıl ödeyeceğiz ALLAH aşkına iki kardeşimde lisede okumkataykenn eger bu zam gerçekleşirse ben okulu bırakmak ZORUNDA KALIYORUMMMMMM.
Yökte bulunanlar Türkiye’ deki öğrencilerın okulları bırakmasın mı istiyor LÜTFENNNNNN işçilerin maaşına bir göz atsınlar zam yapmak isterlerken lütfennnnn :(((((

Get your own gravatar by visiting gravatar.com YASEMİN
#18. Temmuz 9th, 2009, at 9:21 PM.

ben tokatlıyım pamukkale üniversitesinde okuyorum ikinci sınıf öğrencisiyim burs çıkmadı çünkü başvuru formunda doğru bilgileri girdim tanıdığım birçok arkadaşım bilgileri yalanla doldurmuşlar üstelik zengin olmalarına rağmen burs çıktı onlara BUDA GÖSTERİYOKİ BİZİM ÜLKEMİZ HAKSIZLIKLAR ÜLKESİ .benim ailem çiftçi ben onların ödedigi para altında eziliyorum peki bunda benim suçum ne? OKUMAK MI yetkililere sesleniyorum üniversteli gençlerin sesini duyun artık çok şey değil burs istiyoruz

Get your own gravatar by visiting gravatar.com ahmet
#19. Temmuz 10th, 2009, at 12:10 PM.

harcın %100 artmasıyla okulu bırakmak bıle aklımdan gectı coğu arkadasım da oyle dusunuyo dersaneye gıdıp tekrar ossye hazırlanmak daha ıyı dıyyolar 2300 tl oldu harc bunca ogrencı war coğu ay sonunu zor getırıo nasıl olacak bu durum ?? boyle hukumet adalet olur mu ??? İnsafın bu kadarı TÜRKİYEDE olur ancak YaZıK DeiL Mi ?? hı ???

Get your own gravatar by visiting gravatar.com yasemin
#20. Temmuz 10th, 2009, at 3:42 PM.

ben ikinci öğretm kimya mühendisliği okuyorum bu kadar zam gelirmi insaf yaa ben işçi cocuguyum bu kadar parayı nasıl ödeyelım bu zammı yapanlar allahından bulsun yazıklar olsun YÖK ede hükümetede

Get your own gravatar by visiting gravatar.com deniz
#21. Temmuz 10th, 2009, at 4:20 PM.

yazıklar olsun yuh yani ya ne bu zam.2.ögretiimiz die bukadar zammı yapılır sevgili yök kendine gel zam yaptıgın bu harçları gelecek beklediğin ögrencinin babası ödüyor.bu gidişle ögrenci okulu bırakıcak bizi ve ailemizi bi zahmet düşünün bu sözlerim yökü destekleyen hükümetede çarpıyor.

Get your own gravatar by visiting gravatar.com adı lazım değil
#22. Temmuz 12th, 2009, at 8:23 PM.

ahmet kardeş sonuna kadar destekliyorum seni

Get your own gravatar by visiting gravatar.com veli
#23. Temmuz 12th, 2009, at 10:52 PM.

ikinci ögretime bu kadar zam yapıp velileri zor durum a düşürüp ögrecilerin okumasını istemiyorsunuz .amacınız ne .yök baş kanı seni oraya kim getirdi. hükümet bindigin dalı kesiyorsun .sana biz böyle yap diyemi oy verdik.

Get your own gravatar by visiting gravatar.com özlem
#24. Temmuz 13th, 2009, at 8:49 AM.

zamı anlarım ama bu kadarıda fazla değil mi?nerde görülmüş yüzde yuz zam bu zamları artırırken birde türkiyedeki işsizlige bakın bu insan parayı nasıl öder diye düşünmüyor musunuz üniversite sayısı artıyor neymiş açıkta ögrenci kalmaması için ama bu gidişle gerçekten açıkta kalmaz çabalarınıza devam edin fabrikatör çocuguz ya biz….

Get your own gravatar by visiting gravatar.com özlem
#25. Temmuz 13th, 2009, at 8:56 AM.

ikinci ögretim okuyorsak bilinki hepimiz zengin degil harç paramı yatırmak için çalışıyorum zenginlik buna diyorsanız. eğer…harç bu kadar artıyorsa ikinci öğretimede karşılıksız burs verin ve biz size acıyalım yuzde seksen zam yapın bu böyle olmaz yök ve devlet başındaki okullar açılmadan elini vicdanına koy…

Get your own gravatar by visiting gravatar.com selen
#26. Temmuz 13th, 2009, at 9:02 AM.

ikinci ögretim okuyorsak bilinki hepimiz zengin degil harç paramı yatırmak için çalışıyorum zenginlik buna diyorsanız. eğer…harç bu kadar artıyorsa ikinci öğretimede karşılıksız burs verin ve biz size acıyalım yuzde seksen zam yapın bu böyle olmaz yök ve devlet başındaki okullar açılmadan elini vicdanına koy…

Get your own gravatar by visiting gravatar.com ozlem
#27. Temmuz 13th, 2009, at 9:14 AM.

ilerde bu ülkeye faydalı bi birey olmak için harç paramı yatırmak için yardımınızı bekliyorum yaptıgınız bu zamlardan dolayı artık bir yerde çalımakta işe yaramıyor çünkü bu yökün yaptıgı zamı bi çalışana yapmıyorlar elini uzat devlet bu parayıı yatırmamıza gücün yeterse belki vicdana gelirsin biz sizi başımıza getirken sen ve senin gibilere acımasız davranmadık sizin insanlıgınız bu mu???

Get your own gravatar by visiting gravatar.com erol dursun
#28. Temmuz 15th, 2009, at 3:26 PM.

yaaa anlamıyorum ya anlamıyorum bunlar genclerın yanibizim okumamızı istemıyorlar ya bu nedir ya nedır bçyle bu fiyatlarda harç parası olur mu ya ayıp ya ayıp… bu konunun hemen gözden gecirilmesi lazım derhal yani nice insanlar var cok zeki ünüversiteyi kazanıpda o parayı vermedıgı için okuyamayan yani cok yüksek yaaa harclar cok…… gereğin yapılması fiyatların düşürülmesi lazım yoksa bu ülkede cok cahi,l insan bulunur cokkk

Get your own gravatar by visiting gravatar.com canan
#29. Temmuz 17th, 2009, at 10:42 PM.

insanız be kardesım bız para basmıyoruz ya yök bunu bılmıyor galıba kendılerı kadar maas almıyor bızım babamız sankı ıs garantısı varmıs gıbı bıde %100 zam yapıyor al unıversıtelerını basına cal. ögrencı olmazsa o okulda ne yapıcaksan. paradan gozu donmus yokede bunu destekleyen hukumetede dicek terbıleli tek bir söz bulamıyorum

Get your own gravatar by visiting gravatar.com MURAT BAŞTÜRK
#30. Ağustos 17th, 2009, at 11:47 AM.

1070 in üzerine %8 gelince 2170 mi oluyo yaaaaaaa

Get your own gravatar by visiting gravatar.com merve
#31. Ağustos 17th, 2009, at 4:12 PM.

mrb afyon kocatepe üniversitesi sağlık kurumları işletmeciliğini kazandım. ama durumum cok kötü ve okumak istiyorum lütfen yardım edin :((

Get your own gravatar by visiting gravatar.com serhat
#32. Ağustos 17th, 2009, at 8:21 PM.

‘kriz bizi teğet geçti’ ‘kriz bizi teğet geçti’ bütün bir yıl bunu dinledik pek sayın başbakanımızdan .tabi inanmamıştık teğet geçtiğine,durum ortadaydı ama; zamanla anladık yani şimdi daha iyi anladık aslında bu tabirin bir mecaz olduğunu .aslında haklıydı pek pek sayın basbakan do,kriz onları teğet geçmişti yani bürokrasiyi.onları teget geçti ama işte geldi öğrenciye tosladı sanırım.ama bilin ki herkesin sizin gibi çocuklarına gemicikler alacak parası yok, bari kagıttan gemiler yapıp kendi göllerinde yüzdürecek imkanları ellernden almayın.siz her gece evinizde karnınız tok sırtınız pek uyurken bu ülkede açlıktan uyuyamayan insanlar var çocuklarına önlük ayakkabı çanta almak için sabahlara kadar çalışan insanlar var.kendi aç yatıp çocuğum yeterki okusun diye ona para gönd çalısan insanlar var.ne yapıyosun ki ne bekliyosun doğru düzgün bir eğitim sistemimi kurdun ki 2.öğretim dglde 1.öğretim kazanalım.oyuncak haline getirdiğiniz öss sistemine ne desem boş.ayıp gerçekten ayıp.21.yy’ın türkiyesinde böyle zihniyetler var ve bizi yönetiyor yazık valla yazık umarım artık insanımızda akıllanmıştır birazcık da ders vermesi gereken yer ve zaman gelince herkese dersini verir.utanıyorm gercekten öğrencisin elinden egitim hakkını almaya calısan bir yönetimin halkı olduğum için

Get your own gravatar by visiting gravatar.com dilek
#33. Ağustos 18th, 2009, at 8:25 PM.

sizde nasıl bir vicdan var nasıl insansınız diye dolaşıyosunuz anlamıyorum bu kadar zam yapılırmı allahınızdan bulun dilerim allah basınıza öyle belalar versinki
bizim canımız kadar sizinkilerde yansın
haram olsun hersey bu hükümete

Get your own gravatar by visiting gravatar.com gökhan
#34. Ağustos 18th, 2009, at 10:16 PM.

merhaba arkadaşlar hepinizin yazdıklarını teker teker okudum.Bende bir öğrenciyim buradaki herkes gibi.İnanın öğrenci haliyle bile insan yardımcı olmak istiyor.şu bir gerçek ki birine eziyet etmek istiyorsanız Türkiye’de üniversite okutacaksınız..öğrencinin kafasında sadece ders olması imkansıza yakın oluyor.ev de kalıyorsak ev kirası faturalar vb.. yurtta kalıyorsak yurt parası..ulaşım dı şuydu buydu derken.hemen hemen hepimizi birer muhasebeci oluyoruz öğrencilik hayatı boyunca.burda yazılanları okuyup herhangi bir şekilde yardım imkanı varken yardım etmeyen insanları anlayamıyorum..fazla bir şeye gerek yok sadece birazcık vicdanı olması yetiyor.bizleri anlayabilmesi için.

Umarım herkesin istediği gönlünce olur..eminim ki burda kimse fazla bir şey istemiyor aza kanaat etmesini biliyor fakat hükümetimiz sağolsun kendi verirken kaşıkla hatta çay kaşığıyla verip milletten alırken kepçeyle alıyor..oysaki bir ülkeyi kalkındırmanın en ucuz yolunun eğitimden geçtiğini hala kavrayamamışlar bence.

Get your own gravatar by visiting gravatar.com gökhan
#35. Ağustos 18th, 2009, at 10:18 PM.

Bu arada birileri yardımcı olacaksa umarım ikinci öğretimde okuyan arkadaşlara öncelik tanırlar.Ben birinci öğretimim ama aşikar ki ikinci öğretimdeki arkadaşların durumu daha vahim

Get your own gravatar by visiting gravatar.com MEHMET EMİN
#36. Ağustos 19th, 2009, at 12:25 PM.

seLam ben bu sene üniversiteye başlayacağım ve maddi durumum cok düşün şu an ßile manisada üzüm tarlalarında çalışıyorum universitede icin bana yardımcı olabilecek burs imkanı sunacak yetkilelere sesleniyorum duyun artık sesimizi

Get your own gravatar by visiting gravatar.com ahmet yigitoglu
#37. Ağustos 19th, 2009, at 3:03 PM.

ben böyle ögrenci düşmanı bır hükümet görmedim 3 cocuk babasıyım hepside okuyor. memurum 3 milyon harc verecegim . bunların yurtlarıda var hic bir şey yemesem icmesem yine onların masrafını karşılayımıyorum bu vijdansızlarda vijdan yok devlet memuruyum söylenecek cok şey var ama söyliyemiyorum allah hepimize yardım etsin.

Get your own gravatar by visiting gravatar.com Mehmet SARI
#38. Ağustos 28th, 2009, at 3:13 PM.

Annem ile babam 9 yıl önce boşandılar.Ben annem ve bir de hasta anneannem ile beraber yaşıyoruz.Maddi durumumuz kötü.Bursa ihtiyacım var.Harcı nasıl yatıracağımı bilmiyorum.Yardımcı olabilir misiniz?

Get your own gravatar by visiting gravatar.com şule
#39. Ağustos 29th, 2009, at 11:58 AM.

ben celal bayar üniversitesi kimya ikinci öğretim son sınıf öğrencisiyim. harç param bu sene 640,50 oldu. emekli maaşı ile emekleyen anne ve babama acıyorum.onlara gerçek anlamda ama istemeyerek yük oluyorum.başvurmadığım yer kalmadı burs için belediye emniyet gibi… hepsi yandaşlarına torpil geçerken ben yıllardr sürünüyorum. bu ülkede taşıta benzine de sütrekli zam geliyo ben iki vasıtayla okula gidip geliyorum artık bıkmış haldeyim…

Get your own gravatar by visiting gravatar.com ARİF GÜREL
#40. Ağustos 29th, 2009, at 9:54 PM.

arkadaşlar burs sonuçları ne zaman açıklanacak acaba :S

Get your own gravatar by visiting gravatar.com merve
#41. Eylül 6th, 2009, at 12:18 PM.

oncelıkle bu ulkede ınsanların okuması ıcın mı okumaması ıcın mı mucadele verılıyor bunu dusunmek gerekıyor.Biz bu devletın potansıyel genc nufusu olarak hıc bı sekılde hıc bı hakka sahıp deqılız sonra yurt dısına qıden bılımadamlarımıza kızarız hanqımız hakettıqımızı fazlasıyla almak ıstemeyız kı???

Get your own gravatar by visiting gravatar.com çetin
#42. Eylül 7th, 2009, at 9:53 AM.

Merhaba Benim anLamadıgım bi konu var Harc fıyatlarına göz attım % 7 – 8 zam demişler 350 artı 350 ödüyordum sımdı 378 artı 378 ödemem gerekirken dedikleri zam altında 416 artı 416 ödemem gerekıyor % 7 -8 bukadar mı oLuyor Burs verıLmıyor Kriz var deniLiyor aiLede 3 kısı okuyor yetmıyor bırde HarcLara zam yapıLıyor Bunuda % 7-8 gösterıLıyor ama yapıLan zam % 19 zam yapıLmıs

Get your own gravatar by visiting gravatar.com barış
#43. Temmuz 30th, 2010, at 11:16 AM.

Merhaba Ne kadar yalvarsak çırpınsak boş arkadaşlar babam nakil hastası maddi durumum çok kötü üniversiteye başlicam bir maddi kaynağım yok ve sonrada devlet baba kültür kültür diye çagırım yapar.

Get your own gravatar by visiting gravatar.com nevzat
#44. Ağustos 24th, 2011, at 11:59 AM.

slm lar biz altı kardeşiz 4 müz okuyoruz babam işsiz zor geçiniyoruz. üniversiteyi okumam için burs gerekli hatta şart yardimlarınız için teşekkürler 05315080018…..

Yorumunuzu bırakınız.

Yorum bırakmak için aşağıdaki forumları eksiksiz doldurunuz.

You have to be identified to write a comment.

TOPlist